Lycée Saint Joseph

st benois.001

 

Burada ya da başka bir yerde

Bu piyes aynı yazarın “Clope Dosyası” romanının devamından yapıldı.

Kafadan kaçık bir karakter olan Clope, savunması için tüm bilgileri dosyasında biriktirir. Geçmişte yaşadıklarından kaçmak için, bir tren istasyonunun salonunda bulunan Bayan Flan’ın gazete kulübesinin üç adım gerisine yerleşmiş bir Bay Clope olarak bulunur. Beraberinde kendisini temize çıkaracak dosyasıyla ve Fransız dilbilgisi ile. Bir seyahat hayal eden Bayan Flan, çok uzun zamandan beri gazete kulübesini çalıştırır. Okumasını bilmediği gazetelerle çevrili, vasat yaşantılı bu kadın, Clope ile dostluk kursa da yine de onunla evlenemez. Takma falcı adıyla kadınlara özel seanslar yaparak söylediği yalanlarla kadınları adeta hipnoz eder. Kadınlar tekrar gelip haftalık yalan dolu fallarına baktırmaktan vazgeçmezler. Bu evrenin diğer bir oyuncusu, ortalıkta dolaşan Pierrot’dur. Kaçan gecenin yolcusu, o da yaşamında Clope’nin yanına düşer ve o da garın salonuna yerleşir. Flan’ın gözleri önünde iki adam arasında dostluk başlar. Hayat, istasyon salonu içinde devam eder. Ama zamanla Pierrot, Clope’yi bilinçlenmeye iter.

Ici ou Ailleurs

La pièce fait suite au roman Clope au dossier, du même auteur,  où Clope, un personnage fou, accumule dans un dossier des éléments destinés à sa défense.

Nous retrouvons un Monsieur Clope ayant fui sa vie antérieure pour élire domicile dans un hall de gare, à trois pas d’un Kiosque à journaux tenu par Madame Flan. Clope a toujours avec lui son dossier censé le disculper, ainsi qu’une grammaire française.

Madame Flan tient son kiosque à journaux depuis toujours et rêve de voyage. Entourée de journaux qu’elle ne sait ni lire ni comprendre, cette femme à l’existence médiocre s’est prise d’amitié pour Clope, qui pourtant ne la ménage pas. Elle est intriguée par les séances de pseudo-voyance qu’il dispense à des femmes, qui, comme hypnotisées, reviennent irrésistiblement prendre leur dose de mensonges hebdomadaires.

Autre protagoniste de cet univers qui tourne en rond : Pierrot. Voyageur d’un soir fuyant lui aussi son existence, il « tombe » sur Clope et va élire à son tour domicile dans cette gare. S’installe une amitié de fortune entre les deux hommes sous l’œil vigilant de Flan. Ainsi la vie suit son cours immobile dans ce hall de gare…mais bientôt… Pierrot poussera Clope à « prendre conscience… »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *